Az Oktatási Hivatal Felsőoktatási Információs Rendszer Osztályának tájékoztatója (2014.11.11)
Tájékoztatjuk, hogy a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (továbbiakban Tbj.) 44/A. § (3) e) pontja értelmében a felsőoktatási intézmények hallgatóinak egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságát a felsőoktatás információs rendszerének (a továbbiakban: FIR) adatkezelőjeként az Oktatási Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) jelenti az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (a továbbiakban: OEP).
A Tbj. 16. § (1) i) pontja értelmében egészségügyi szolgáltatásra jogosult a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató nagykorú magyar állampolgár, menekült, oltalmazott, valamint az a külföldi állampolgár, aki nemzetközi szerződés vagy az oktatásért felelős miniszter által adományozott ösztöndíj alapján létesített hallgatói jogviszonyban áll, továbbá az a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény hatálya alá tartozó személy, aki a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében államilag támogatott, vagy magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzési formában hallgatói jogviszonyban áll.
A nevezett jogosultság megállapítása, valamint a jogosultság kezdetének és végének az OEP felé történő továbbítása csak abban az esetben lehetséges, ha az érintett hallgatóknak valamennyi releváns adata pontosan és hiánytalanul szerepel a FIR-ben.
Felhívjuk a figyelmét, hogy a Hivatal a hallgatók egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságának megállapítása során a következő FIR adatköröket vizsgálja:
A hallgató személyes adatai
- TAJ szám
- születési és viselt név, születési adatok, anyja neve
- első és második állampolgárság
- lakóhely (ország, irányítószám, település, közterület)
- a tartózkodás jogcíme külföldi személyek esetén
- a személyazonosító okmány típusa külföldi személyek esetén
A hallgató jogviszonyának adatai
- a jogviszony típusa
- a jogviszony kezdete és vége
A hallgató képzésének adatai
A hallgató képzési időszakának adatai
- a félév azonosítása
- finanszírozási forma
- külföldi hallgató tanulmányi jogcíme (ösztöndíj kategóriája)
Az OEP jelentésbe bekerülő (OEP-küldendő) hallgatók köre a FIR-be beküldött adatai alapján a következő, nappali tagozatos hallgatókra terjed ki:
- belföldi hallgató
- magyar állampolgár, és van magyarországi lakóhelye
- menekült, oltalmazott és van magyarországi lakóhelye
- külföldi hallgató, előkészítős hallgató, vendéghallgató, akinek nincs magyarországi lakóhelye és a KULFFIN szótárból a következő érékek valamelyike került rögzítésre:
- miniszteri ösztöndíjas évi 12 havi ellátásban részesülő, vagy részképzésben részt vevő Európán kívüli állampolgár (A1)
- miniszteri ösztöndíjas évi 10 havi ellátásban részesülő, vagy részképzésben részt vevő európai állampolgár (A2)
- miniszteri ösztöndíjas évi 10 havi, illetve 12 havi ellátásban részesülő, vagy részképzésben részt vevő határon túli magyar állampolgár (A3)
- nemzetközi megállapodás alapján a küldő fél ösztöndíjával tanulmányokat folytató külföldi állampolgár (N)
- nemzetközi megállapodás alapján, illetőleg nemzetközi megállapodás alapján nem magyar ösztöndíjjal tanulmányokat folytató külföldi állampolgár (M)
- viszonosság esetében külföldi államok kiküldötteinek gyermekeként tanulmányokat folytató külföldi állampolgár (V)
- a fenti kategóriák egyikébe sem tartozó, államilag támogatott vagy magyar állami (rész)ösztöndíjas) képzésben részt vevő nem magyar állampolgár, aki a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény hatálya alá tartozik (S)
Azok a hallgatók, akiknek jogviszonyát a Hivatal annak ellenére, hogy a Tbj. 16. § (1) i) pontja értelmében egészségügyi szolgáltatásra jogosultak, nem, vagy nem a megfelelő időszakra jelentette az OEP felé, jogosultságukat a hallgatói jogviszonyukról kiállított igazolás vagy a diákigazolvány bemutatásával okirati eljárást kezdeményezve igazolhatják az egészségbiztosító szerv felé mindaddig, ameddig a Hivatal a kérdéses jogosultság jelentését nem pótolja.